Bipolinis sutrikimas vis dar apipintas įvairiausiais mitais iš nežinojimo, patirties stokos, priešiško nusistatymo. Šiame straipsnyje griaunam mitus apie bipolinį sutrikimą.
Bipolinį sutrikimą galima suvaldyti valios pastangomis.
Esu sutikusi daug pasiekusį psichologą kuris patarė man tiesiog sakyti stop epizodo metu. O kaip norėčiau, kad tai būtų taip lengva ir paprasta! Pasakai stop ir visas nerimas, klaiki baimė, neviltis, netgi haliucinacijos ima ir pradingsta. Jei jau diplomuotas psichologas tiki tokiu būdu pagyti, ko tikėtis iš paprasto žmogaus, nesusidūrusio su psichikos sutrikimu ar jį turinčiu žmogumi?
Bipolinį sutrikimą turintys žmonės yra nepatikimi ir pavojingi.
Lietuvoje žmonės bijo gyventi kaimynystėje su psichikos sunkumų turinčiais žmonėmis, manydami kad jie yra pavojingi ir nenuspėjami. Tikriausiai jie nežino, kad psichikos sutrikimą turintis žmogus sau pakenkti gali daug dažniau nei kitam.
Bipolinis sutrikimas yra išdidintos emocijos, kurias patiria visi.
Kartais tik truputį apie bipolinį sutrikimą žinantys žmonės bando teigti kad bipolinis sutrikimas – tai tiesiog išdidintos emocijos, panašiai kaip visiems būna kai labai supyksta ar nuliūsta. Dalis tiesos tame yra, bet be jų mes dar patiriame ir manijos, hipomanijos ir depresijos epizodus, nerimą, fobijas, suicidines mintis, panikos atakas, portrauminio streso sindromą ir kitus sutrikimus.
Manija ir hipomanija yra teigiamos būsenos.
Darbe ar šeimoje neretai giriamas žmogaus veiklumas, kad jis spėja nudirbti visus darbus ir dar imtis papildomų, yra komunikabilus ir gerai nusiteikęs. Jie žavisi žmogaus energija ir produktyvumu nesuprasdami, kad toks elgesys rodo rimtą sutrikimą ir kad žmogus patiria hipomanijos arba manijos epizodą. Taip pat šių epizodų metu galima patirti ir irzlumą, pyktį, veltis į ginčus ir konfliktus, matyti realybę kitokią, nei ji yra. Šios būsenos yra pavojingos jas patiriančiam žmogui ir gali skaudinti artimuosius.
Bipolinį sutrikimą turintys žmonės yra kūrybingi genijai.
Mitas, kuris dažnai sklando ir tarp turinčių bipolinį sutrikimą žmonių, yra kad turintys bipolinį sutrikimą turi genialumo gyslelę ir yra nepaprastai kūrybingi. Dalis tiesos tame irgi yra, nes manijos ar hipomanijos metu iš tikrųjų atsiveria žmogaus kūrybiškumas. Bet bipolinis sutrikimas nereiškia besąlygiškos kūrybiškumo dovanos, jį dar reikia ir įgyvendinti. Kūrybiškumas yra lavinamas ir vystomas, neužtenka vien jį įgauti dėl sutrikimo.
Bipolinis sutrikimas yra progresuojanti, nevaldoma liga.
Netiesa, nes bipolinis sutrikimas yra sėkmingai valdomas įvairiausiais būdais. Pirmiausia, vaistais ir psichoterapija, vėliau laikantis rutinos ir sveiko gyvenimo būdo. Taip pat padeda specialistų, artimųjų ratas į kurį būtų galima kreiptis pagalbos. Dabar yra įvairiausių meno ir kitų terapijos formų, kurios sėkmingai naudojamos geriau pažinti save ir santykį su kitais žmonėmis.
Jei bipolinis sutrikimas sukontroliuojamas vaistais, toliau jų gerti nereikia.
Netiesa! Vaistus bipolinį sutrikimą turintys žmonės turės vartoti visą gyvenimą, kad sutrikimas neatsinaujintų. Gal būt galima koreguoti vaistų dozes ir atsisakyti nebūtinų vaistų ar juos pakeisti kitais, bet visiškai atsisakyti vaistų, deja, negalime.
Bipolinį sutrikimą turintys žmonės yra agresyvūs ir linkę smurtauti.
Tačiau tik 3-5% visų nusikaltimų yra įvykdomi psichikos sutrikimą turinčių žmonių. Dažniau jie kelia pavojų patys sau arba tampa smurto, išnaudojimo aukomis.
Bipolinis sutrikimas yra retas.
Tai visai ne retas, bet dažnai pasitaikantis sutrikimas, o Lietuvoje jį turi apie 56 000 žmonių. Tai didelis skaičius tokiai mažai valstybei.
Bipolinis sutrikimas tik paveldima liga.
Šis sutrikimas gali išsivystyti ir be geno, bet dažniausiai pasitaiko kad šeimoje ar giminėje yra turinčių šį sutrikimą.
Parašyta iš dalies remiantis šiuo Polar Warriors video