Para turi savo ritmą. O mūsų kūnas turi laikrodį, kuris veikia pagal šį ritmą. Šis laikrodis žadina mus ryte ir ruošia mus miegui vakare paskatindamas melatonino išsiskyrimą. Ir jis vadinasi cirkadinis laikrodis, kuris yra giliai mūsų smegenyse ir nurodo mums kada atsibusti, veikti ir kada eiti miegoti. Cirkadinis laikrodis veikia pagal šviesą, kuri pasiekia mūsų akis ir reguliuojasi pagal sezonišką saulės kilimo ir laidos laiką.
Pavyzdžiui, atsikėlęs žiemą 8 val. ryto ir išėjęs pasivaiksčioti leidžiu savo laikrodžiui užfiksuoti, kad diena prasideda apie 8 val ryto. Laikrodis tai įsimena. Tačiau, jei vieną kartą vasarą nueisiu miegoti 3 ryto, o kitą 10 vakaro, laikrodžiui ši informacija sukels trikdžių. Štai kodėl visiems žmonėms, o ypač žmonėms su bipoliniu sutrikimu, būtina turėti kasdienę rutiną.
Kadangi šis laikrodis yra siejamas su kūno ir proto dalimis, atsakingomis už nuotaiką ir reguliuoja kasdienę nuotaiką ir energiją, itin svarbu palaikyti jo darbą. O žmonių su bipoliniu sutrikimu laikrodis yra labiau pažeidžiamas, todėl jiems labai reikia padėti savo laikrodžiui dirbti tiksliau. Jei žmogaus dienotvarkė padrika, tai gali neigiamai viekti cirkadinį laikrodį. Tačiau cirkadinį laikrodį labai gerai veikia pastovi rutina. Kaip tai padaryti?
Tinkama rutina
Miegas, maistas, darbas ar kita veikla, mankšta arba sportas: nusistatykite kada pradėsite ir baigsite šiuos veiksmus ir darykite tai tuo pačiu metu kiekvieną dieną bent 30 dienų. Šviesa yra pati svarbiausia cirkadiniam laikrodžiui, nors įtakos jam daro ir valgymo, mankštos laikas. Tai neturi būti minutė į minutę, bet kiek įmanoma reguliariau. Pastebėkite, kaip tai veikia jūsų nuotaiką. Pasitelkite draugus, kurie jus palaikytų šiame kelyje.
Nepamirškite, kad jūsų dienotvarkė priklauso nuo to, ką mėgstate ir ar esate pelėda, ar vyturys ir kada turite daugiausiai energijos. Beje, dauguma žmonių su bipoliniu sutrikimu yra pelėdos. Turėkite tai omenyje kai nusistatysite kėlimosi laiką, nes jis yra svarbiausias dienos rutinoje.
Tiems, kurie mato rutiną kaip suvaržymą, įsivaizduokite, kaip rutina išlaisvins jus nuo nuotsikų svyravimų. Su rutina galėsite tapti geriausia savęs versija. Jei nerimaujate, kad rutina varžys jūsų kūrybiškumą, panaudokite tarpus rutinoje savo kūrybai išreikšti.
Parengta pagal: https://www.youtube.com/watch?v=7P-BWUy8tmY&t=2831s
Pingback: Sezoniškumas ir bipolinis sutrikimas - bipolinis.lt