Bipolinis sutrikimas ir suicidinės mintys

Straipsnyje kalbama ape bipolinį sutrikimą ir suicidines mintis.

Perspėjimas: jautri informacija!

Neseniai iš gyvenimo pasitraukė pažįstama moteris, turėjusi bipolinį sutrikimą. Tai sukrėtė ir šokiravo, bet nepaliko atviro klausimo kodėl. Deja, taip atsitiko iš nepakeliamos kančios, kurią sukelia bipolinis sutrikimas.

Bipolinis sutrikimas yra itin pavojinga liga, kadangi turi aukštą mirštamumo lygį – 19 % suicidinių mirčių. Net iki 60% turinčių bipolinį sutrikimą nors kartą bando nusižudyti. Kaip gerai, jei juos spėja išgelbėti ar padeda užkirsti tam kelią.

Rizikos faktoriai yra šie: kai atsigulama arba išeinama iš ligoninės, ankstyvos diagnozės atveju (paauglystėje), pirmais metais sužinojus savo diagnozę, esant greitai besikeičiantiems epizodams, esant chroniškai depresijai, jei liga yra ilgai negydoma.

Vyrams yra didesnė rizika, kadangi jie naudoja labiau mirtinus būdus nusižudyti, moterys dažniau bando nusižudyti, bet naudoja mažiau mirtinus būdus. Daugiau rizikos yra ir išsiskyrusiems, vienišiems ar vienišiems tėvams. Taip pat jaunesniems nei 35 ir vyresniems nei 75 m. amžiaus. Problemos darbe, seksualinis ar fizinis išnaudojimas ir finansiniai sunkumai taip pat sukelia savižudybės riziką. (šaltinis: https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=B6yc4s9nMwo)

Apskritai turint bipolinį sutrikimą, vidutinė gyvenimo trukmė sumažėja apie 11 m. moterims ir 10 m. vyrams. (Dr. Juliaus Neverausko skaidrės iš mokymų “Bipolinis sutrikimas. Neuromokslo duomenys ir gydymo galimybės.”)

Tokia yra realybė, bet mes galime imtis veiksmų, kad padėtume sau gyventi laimingiau, sveikiau ir ilgiau. Pirmiausia yra dieta, žmonėms su bipoliniu labai tinka ketogeninė dieta. Prižiūrimi dietologo galime naudoti ketogeninę dietą kaip vaistą. Ši dieta jau seniai taikoma gydant epilepsiją (https://www.santa.lt/uploads/Gydymo%20ketogedine.pdf). Ketogeninė dieta pakeičia didžiąją dalį mitybos raciono, todėl gali tikti ne visiems.

Tuo atveju valgykite neriebią mėsą ir žuvį, vaisius ir daržoves, riešutus, pilno grūdo produktus. Vartokite mažiau baltų miltų produktų, cukraus ir perdirbtų gaminių. Taip pat verta visiškai atsisakyti tabako ir alkoholio ir visų kitų svaigalų. Labai svarbu reguliariai ir subalansuotai sportuoti ir turėti miego režimą.

Visa tai daryti nelegva, reikalauja daug nuolatinių pastangų, bet savijauta gyvenant sveikai tikrai pagerėja. Nebūtina griebtis visko iškart, sveiką gyvenimą galima pradėti gyventi palaipsniui.

Suicidinės mintys

Jeigu jums dažnai kyla suicidinių minčių, kreipkitės į gydytoją psichiatrą ir psichoterapeutą. Jei pagalbos reikia nedelsiant, skambinkite į pagalbos linijas. Jei jaučiate, kad galite imti save žaloti ar mėginti nusižudyti, nedelsdami skambinkite 112.

Suicidinės mintys kyla daugumai žmonių su bipoliniu sutrikimu. Svarbu žinoti, kad tai tik mintys ir jų nebijoti. Kartais jos kyla iš to, kad epizode išbūti būna per sunku ir ieškoma palengvėjimo. Šias mintis sukelia liga, todėl ligą suvaldžius ateis ir palengvėjimas.

Mes esame mylimi, svarbūs ir reikalingi.

Leave a Reply