1 Dalis: Vaistai ir papildai
Po pirmosios hospitalizacijos nieko nežinojau apie vaistus ir papildus. Lankiausi pas pagyvenusią psichiatrę valstybinėje įstaigoje, o ji nejautė pareigos mane informuoti apie vaisto šalutinius poveikius, nutraukimo rizikas, sąveiką su kitais vaistais. Ji ir nepaaiškino, nuo ko juos geriu, kaip jie veikia, kaip nusistatyti dozę.
Žinojau tik kaip juos vartoti, bet sąžiningai vartodama miegodavau po 14 valandų per parą. Taigi, vieno apsilankymo metu prasitariau ir supratau, kokioje nežinioje gyvenau – pasirodo, gydytoja labai nustebo ir burbtelėjo: “tai nereikia šitiek miegoti, jums reikia mažinti dozę”. Išėjusi iš kabineto supratau, kad turiu daugiau ir atviriau komunikuoti su gydytoja, kad nereiktų kentėti tokių pasekmių. Juk ne gyvenau, bet didžiąją dalį savo gyvenimo tuomet pramiegodavau.
Kodėl dalinuosi šia istorija? Tam kad parodyčiau kaip pacientui yra svarbu žinoti psichiatro pareigas ir atsakomybes ir nebijoti klausti, ieškoti atsakymų. Tačiau psichiatras ne visada turi atsakymus, o valstybinėje įstaigoje ne visada turi laiko atsakyti. Kai kurie dalykai psichiatrui gali atrodyti savaime suprantami. Bet pacientui, ypač naujam psichikos sveikatos sistemoje, procesas dažnai būna miglotas ir neaiškus. Nežinau, kodėl kai kurie psichiatrai nusiima atsakomybę informuoti, edukuoti pacientus. Manau, kad tai veda prie tam tikrų neigiamų pasekmių.
Programa bipoliniam sutrikimui valdyti: “Misija-Remisija”
Štai kodėl sukūrusi koučingu ir mentoryste paremtą programą bipoliniam sutrikimui valdyti “Misija-Remisija” vieną iš jos dalių skyriau vaistams ir papildams. Kaip mentorė jau 3 metus esanti remisijoje, sukaupiau daug vertingos patirties, kuria noriu pasidalinti su jumis, tam kad jums netektų taip ilgai ieškoti tiesos ir be reikalo kęsti simptomų. Po sesijos su manimi, skirtos vaistams, žinosite kur ieškoti informacijos, kur kreiptis kad gautumėte atsakymus. Kai kuriuos klausimus apie vaistus galėsime atsakyti kartu.
Žinoma, pagrindinis žmogus, į kurį reikia kreiptis dėl vaistų vartojimo, visada bus psichiatras. Bet kartais žmonės nedrįsta klausti, negavę atsakymo iškart pasiduoda. Labai skatinu savo klientus būti atkakliais, ieškoti atsakymų ir tie, kurie nepasiduoda, visada juos randa.
Papildai
Turiu ir kitą trumpą istoriją, susijusią su papildų vartojimu. Grįžusi gyventi į Lietuvą sunkiai adaptavausi prie orų ir tamsos. Rudenį ištikdavo vidutinė depresija. Pradžioje tiesiog nežinojau, ko griebtis. Gėriau vaistus, bet to nepakako. Metams bėgant radau įvairių būdų sau padėti. Bet depresija žymiai palengvėjo tik tada, kai ėmiau vartoti liposominį vit. D papildą. Negalėjau patikėti, kaip stipriai jis paveikė mano būseną. Žinoma, tai įvyko ne iškart, bet po truputį depresijos požymiai silpnėjo, o dabar jų jau nebepatiriu.
Galvoju, jei tik būčiau žinojusi koks veiksmingas gali būti vit. D papildas ir žinojusi, kokį vit. D papildą ir kaip jį vartoti (https://maistassveikatai.lt/jmsblog/apie_papildus_vitaminus/68_vitamino-D-nauda.html), būčiau mažiau kentusi nuo depresijos. Jei tik tada būčiau susidūrusi su tokia specialiste kaip aš esu dabar, kiek daug kančios būčiau išvengusi!
Nusisamdyti specialistą mūsų sveikatai dar yra neįprasta, bet tikiu, kad suprasite kiek daug naudos tai gali atnešti į jūsų gyvenimą. Taigi, keliaujam į sveikatą su “Misija-Remisija”!
Taip pat skaitykite: https://bipolinis.lt/2024/02/09/mano-artimajam-diagnozuotas-bipolinis-sutrikimas-ka-daryti/