Mano artimajam diagnozuotas bipolinis sutrikimas. Ką daryti?

Kadangi bipolinis sutrikimas yra rimtas psichikos sutrikimas, veikantis beveik visas žmogaus gyvenimo sritis, jis neišvengiamai veikia ir šeimos narius, ir aplinkinius. Jei žmogus pirmą kartą išgyvena gilų depresijos ar rimtą manijos epizodą, tai krizė. Krizė visai šeimai, netgi visai giminei ir artimam socialiniam ratui. Kaip nepasimesti, kai artimajam diagnozuotas bipolinis sutrikimas ir yra pablogėjimas?


Dažnai artimieji jaučiasi praradę bet kokį ryšį su išgyvenančiu bipolinio sutrikimo simptomus. Nes jis yra praradęs ryšį su savimi, praradęs gebėjimą aiškiai mastyti. Aš esu patyrusi ir gilią depresiją, ir stiprią maniją. Esu buvusi šalia, palaikiusi žmones juos patiriančius. Kurį laiką nenorėjau kalbėti artimiesiems, manydama kad man trūksta patirties. Dabar apsisprendžiau eiti šiuo keliu ir dalintis viskuo, ką žinau su bipolinį sutrikimą išgyvenančio žmogaus artimaisiais. Artimiesiems siūlau individualias konsultacijas, kurių metu išsigryninsite veiksmų planą padėsiantį tvarkytis su krize ir koučingo konsultacijas, skirtas prevencijai. 

Taigi, ką daryti kai artimasis išgyvena sunkią depresiją arba maniją ir jam buvo diagnozuotas bipolinis sutrikimas?

1. Pasirūpinti savimi. Taip, tikrai, pirmiausia savimi. Dauguma mūsų esame skridę lėktuvu. Saugumo instrukcijose minima, kad iškritus deguonies kaukei, ją visu pirma užsidedame sau, o tik po to padedame kitam. Tokiu pat principu turime pasirūpinti savo fizine ir psichologine gerove: gerai išsimiegoti, lankyti terapiją ar prisijungti prie savipagalbos grupės.


2. Labai svarbu gauti tikslią diagnozę ir pasitikrinti ar nėra gretutinių diagnozių (nerimo sutrikimas, panikos sutrikimas ir kt.). Dar labai dažnai bipolinis sutrikimas sumaišomas su ribiniu asmenybės sutrikimu. Tiksli diagnozė tai kelias į stabilumą, pirmiausiai atitaikant vaistus. Būtinai lankykitės tik pas tokį psichiatrą, su kuriuo galite aiškiai komunikuoti, su kuriuo artimasis jaučia ryšį ir pasitikėjimą.


3. Komunikuokite su artimuoju atjaučiančiai, kantriai ir užtikrintai, bet ne menkinančiai ar kontroliuojančiai. Kaip kalbėtis su artimuoju galite išmokti koučingo konsultacijose.


4. Turėkite aiškias ribas. Jūsų gerovė nuo to priklauso, todėl turėkite miego ir kėlimosi laiką, apie kurį informuokite artimąjį su bipoliniu sutrikimu. Paisydami savo poreikių, nubrėžkite aiškias ribas tam, ko netoleruosite.


5. Kad krizė neištiktų dar kartą, skirkite laiko ir dėmesio prevencijai. Koučingo konsultacijų metu išmoksite atpažinti artimojo epizodų įspėjamuosius ženklus ir simptomus ir kaip padėti juos valdyti.


Svarbiausia neprarasti vilties, nes bipolinį sutrikimą galima sėkmingai valdyti. Tada pasiekiama remisija – būsena be stiprių simptomų ir žmogus gali pilnai funkcionuoti, netrukdomas dirbti ir mėgautis gyvenimu, nors jam ir diagnozuotas bipolinis sustrikimas. Tik tą būseną pasiekti reikia daug nuoseklaus psichoterapinio darbo ir kasdieninių pastangų. Padedami artimųjų, bipolinį sutrikimą išgyvenantys paima gyvenimą į savo rankas ir jis ima tekėti įprasta vaga.

This Post Has 3 Comments

  1. Kristina Grineviciene

    Sveiki,mano vyrui bipolinis sutrikimas 🙁 Nezinau kaip padeti zmogui.Kas man gali ka nors patarti kaip elgtis?Dabartine situacija baisi,jau reikia pagalbos ir jam ir man kaip seimos nariui .ACIU

    1. admin

      Suprantu, kad esate krizinėje situacijoje. Pirmiausiai pagalbos, supratimo ir palaikymo reikia jums, kad galėtumėte padėti artimajam. Konsultacijos metu su manimi aptarsime jūsų poreikius ir tinkamus būdus padėti jūsų artimajam.

Leave a Reply