Laikas, kurį žmogus praleidžia šviesoje turi didžiulę įtaką bipoliniam sutrikimui. Žmonės, turintys bipolinį sutrikimą turi pakitusius cirkadinį (https://bipolinis.lt/2024/06/21/cirkadinis-laikrodis/) ir sezoninį ritmus ir kartais juos veikia sezoniniai manijos ir depresijos epizodai. 51 mokslinio straipsnio apžvalga (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8257630/) atskleidė, jog:
Ankstyvą žiemą padaugėja hospitalizacijų susijusių su depresyviais epizodais
Pavasarį ir vasarą padaugėja hospitalizacijų susijusių su manijos epizodais
Sezoniškumas dažniau pasireiškia moterims, turinčioms bipolinį sutrikimą
Ruduo
Ateina ruduo. Netrukus suksime laikrodžius, pasitiksime lapkritį. Orų kaita, mažiau saulės šviesos, laikrodžių pasukimas – visa tai veikia mūsų psichiką. Ypač jautrūs šiems pokyčiams esame mes – žmonės turintys bipolinį sutrikimą. Laikrodžių pasukimas veikia mūsų cirkadinį ritmą (kitaip – miego ir būdravimo režimas) ir dėl to gali sukelti bipolinio sutrikimo simptomus. Taip pat mus veikia ir sezoninė depresija, dažnai pasireiškianti būtent tamsiuoju metų laiku – rudenį ir žiemą.
Žiema
Artėjant žiemos lygiadieniui, tamsiaisiais metų mėnesiais galime jausti energijos trūkumą ir blogą nuotaiką, pereinančią į gilesnę depresiją. Sezoninė depresija yra būdinga net 25% žmonių turinčių bipolinį sutrikimą (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5225270/). Būtent ji dažnai pasireiškia ankstyvą žiemą, kai dienos trumpiausios. Sezoninės depresijos priežastis yra per mažai šviesos ir cirkadinio ritmo pokyčiai. Kalėdos taip pat sukelia daug streso ir įvairiausių jausmų, taigi gali būti ir hipomanijos bei manijos ar depresijos priežastimi. Svarbu lėtinti tempą, pasirūpinti savimi, kad jų išvengti.
Pavasaris ir vasara
Pavasarį, atėjus sausiems saulėtiems orams ir daugiau dienos šviesos, atsiranda daugiau energijos, todėl padidėja hipomanijos ir manijos rizika. Vasarą intensyvi saulės šviesa gali sukelti manijos epizodą. Dažniausiai jis prasideda nuo hipomanijos, kurią suvaldyti galima daug paprasčiau nei maniją.
Kaip valdyti bipolinį sutrikimą per sezoninius pokyčius?
Tyrimai teigia, kad sezoninę depresiją mažina sportas, šviesos terapija (šviesos lempa), tam tikri vaistai ir jų kombinacijos, psichoterapija ir KET (kognityinė elgesio terapija), miego režimas. Hipomaniją galima valdyti miego režimu, renkantis ramybę ir daugiau poilsio, leidžiant laiką tamsiame kambaryje.
Jei norėtumėte sužinoti daugiau ar pasikonsultuoti apie bipolinio sutrikimo valdymą, dabar galite tai padaryti susisiekę su manimi el. paštu koucerebrigita@gmail.com