Bipolinis sutrikimas yra psichikos sutrikimas, pasireiškiantis nuotaikų svyravimais, depresijos ir manijos epizodais. Nuotaikų svyravimai – tai nepastovios nuotaikos laikotarpiai, kurie gali tęstis dienomis, savaitėmis ar mėnesiais. Tuo metu smegenys negali tinkamai sureguliuoti emocijų ir jos tampa nepastovios: keičiasi nuo pykčio protrūkių iki bejėgiškumo. Žmogus turintis bipolinį sutrikimą gali patirti labai gilias ir nevaldomas emocijas, kurios pereina į manijos arba depresijos epizodus. Tarp nuotaikos svyravimo epizodų būna įprastos nuotaikos fazė, kai simptomai yra nežymūs arba jų visai nėra. Kartu su nuotaika svyruoja energijos lygis, aktyvumas, miegas, elgesys, sprendimų priėmimas, sugebėjimas blaiviai mastyti.
Bipolinio sutrikimo simptomai
Hipomanijos simptomai pasireiškia pakilia nuotaika su energijos antplūdžiu. Dažnai žmogus esantis hipomanijos epizode jo nepastebi arba džiaugiasi tokia būsena. Yra atvejų, kai hipomanija išsivysto į maniją.
Manija yra tokia būsena, kai žmogus patiria didžiulį energijos antplūdį, sukeliantį grandiozines mintis ir jausmus. Jis gali išversti iš lovos ir 5 ryte, priversdamas imtis veiklų, kurių idėjos jau knibžda galvoje. Darosi sunku suvaldyti tą visa nugalinčią energiją, o jos neigiamų išraiškų daugėja. Pavyzdžiui imamas gausiai vartoti alkoholis, lankomasi kazino, prarandama socialinių normų nuovoka, pykstamasi su artimaisiais. Manijos būseną gali sustabdyti tik vaistai todėl rekomenduojama kreiptis į psichiatrą arba ligoninę.
Dažnais atvejais po manijos ateina depresijos būsena. Tai visiškai priešinga būsena, kai energijos labai trūksta, gali apimti apatija, pesimistinės mintys. Miegas gali būti nereguliarus – per ilgas ar per trumpas. Ši būsena dažniausiai tęsiasi daug ilgiau nei manija. Gali atsirasti mintys apie gyvenimo nutraukimą.
Apie bipolinį sutrikimą kalbama jau nuo seniausių laikų. Iš kur atsiranda bipolinis sutrikimas?
Genetika – šios ligos genas yra paveldimas iš artimųjų.
Labai nepalankios aplinkybės vaikystėje.
Narkotikų vartojimas augant.
Motina užsikrėtė virusu ir patyrė komplikuotą gimdymą.
Patirta galvos trauma.
Vienas ar keli iš šių veiksnių gali lemti bipolinį sutrikimą, tačiau nebūtinai. Kai kurios smegenys yra atsparesnės ir todėl net ir turint geną ar patyrus kitus įvykius, bipolinis sutrikimas neišsivystys.
Bipolinis sutrikimas yra viso gyvenimo liga, jis nuolat banguoja kartu su gyvenimu. Šiuo metu sutrikimas nėra pagydomas, tik valdomas vaistais ir žmogaus pastangomis gyventi sveikai. Todėl turint bipolinį sutrikimą, būtina vartoti vaistus.
Šį sutrikimą nustato gydytojas psichiatras, pabendravęs su pacientu ir gavęs jo atsakymus į tam tikrus klausimus. Kartais nustatyti bipolinį sutrikimą užtrunka net ir keletą metų dėl panašumo su kitomis diagnozėmis.