Kiek trunka bipolinis sutrikimas? Atsakysiu trumpai – kai kurie dalykai trunka visą gyvenimą, tik reikia mokėti juos priimti ir su jais gyventi. Bipolinio sutrikimo valdymas trunka visą gyvenimą. Galbūt kai kurie nustos skaityti čia pat, apimti nevilties ir graužaties. Kiti gal būt nepatikės. Trečia grupė žmonių skaitys toliau, suprasdami, kad taip yra ir kad ne aš tai išgalvojau. Ir žinoma, bus įvairiausių kitų žmonių nuomonių ir supratimo. Tai yra gerai. Dar geriau, kad yra koučingas bipolinio sutrikimo valdymui. Koučingas sveikatos srityje plačiai taikomas Amerikoje, kur 1.7 % žmonių turi bipolinį sutrikimą. (https://mhanational.org/conditions/bipolar-disorder).
Fizinė sveikata
Noriu kad žinotumėte, ką turėsite daryti visada, kad bipolinis sutrikimas nevaldytų jūsų, o jūs jį valdytumėte. Pirmiausia, jūs nuolat turėsite gerti vaistus ir bendrauti su jūsų pasirinktu psichiatru. Vaistus laikui bėgant galima ir keisti, ir mažinti jų dozes, tik pasitarus su jūsų psichiatru. Suprantama, kad mokant valdyti sutrikimą ir kasdienei savijautai gerėjant ir psichiatras pastebės tai, pasiūlys mažinti vaistų dozes. Tačiau tikriausiai neatsiras nei vienas, kuris leis vaistų atsisakyti.
Antra, jūsų fizinė sveikata – ja rūpintis reikės visada. Tai taikoma ir sveikiems žmonėms. Taigi, neišvengsime šio itin svarbaus gyvenime veiksmo. Nežinau, kaip kitaip jus užmotyvuoti, galiu tik liūdnai pranešti – jūs neturite pasirinkimo, tik rūpintis savo sveikata, jei norite imti situaciją į savo rankas ir valdyti bipolinį sutrikimą.
Ar žinojote, kad mityba daro didelę įtaką mūsų mastymui? Turėdami bipolinį sutrikimą turime laikytis sveikos dietos ir atsisakyti blogųjų riebalų, baltojo cukraus, baltų miltų ir saldumynų pertekliaus. Visi žinome apie sporto naudą, tik ne visi sportuojame. Štai puiki proga pradėti! Tas jausmas po sporto yra nepakartojamas. Judesiui tinka ir joga, kitos lengvos mankštos. Ir taip iki pat senatvės…jei norime gyventi ilgai ir laimingai.
Psichoterapija
Ilgalaikis psichoterapijos kursas tiesiog būtinas kiekvienam žmogui su bipolinio sutrikimo diagnoze. Psichoterapeutas turėtų tapti nuolatiniu jūsų draugu ir bendražygiu. Žinoma, galima pasirinkti terapijos intensyvumą, jos dažnumą, bet palaikyti psichoterapiją tikrai verta. Kalbu iš savo patirties, lankau psichoterapiją jau šeštus metus ir mano savijauta eina vis geryn.
Iš dalies tai yra didelė laimė kad bipolinis neduoda mums pasirinkimo šiose srityse. Pasikartosiu, bet tai yra svarbūs kiekvienam dalykai, kurie stiprina mus ir duoda mums kokybiškesnį gyvenimą.
Kalbant apie įpročius, jie formuojasi per įvairius laiko tarpus – nuo 18 iki 254 dienų (www.healthline.com). Manau, svarbu ir kaip intensyviai norime formuoti įpročius. Pavyzdžiui, aš renkuosi lėtesnį gyvenimo būdą, todėl ir įpročius formuoju lėčiau, ne taip intensyviai. Norint suvaldyti bipolinį sutrikimą, yra ne vienas įprotis, kurį gali reikėti keisti, pavyzdžiui mityba, miego ritmas, sportas, santykis su savimi. Norint aprėpti visus šiuos pokyčius tikrai neužteks nei pusės metų, nei metų.
Koučingas ir papildai
Žiūrint realistiškai, tiek daug įpročių pakeisti galime per daugiau nei metus ir per ilgesnį laiko tarpą. Ir pasitelkus daug kantrybės bei motyvacijos. Štai kodėl jums gali prireikti koučingo specialisto pagalbos. Koučingo specialistas gali padėti vėl atrasti motyvaciją, skatinti jus būti atsakingais už savo veiksmus.
Greičiausiai galite pagerinti savo psichinę sveikatą vartodami tinkamus vaistus ir jų dozes, reikiamus papildus, ypač jei tai nebuvo sužiūrėta anksčiau. Jie ims veikti per kelis mėnesius. Iš papildų vartoju liposominį vit. D., žuvų taukus arba Omega 3 šaltinius – aliejus, seleną, B grupės vitaminus, ashwagandą. Prieš vartodami papildus pasikonsultuokite su savo gydančiu psichiatru.
Tikiuosi, šis įrašas jums atneš naudingos informacijos. Jis yra parašyta su ketinimu atkreipti dėmesį į realybę ir įkvėpti keisti kasdienybę realistiškai. Tai yra labai svarbu norint sėkmingai valdyti bipolinį sutrikimą.