Kelionės kuprinė
Be pasiruošimo į kalną neįkopsi. Reikės tinkamų batų, kad nenugarmėti žemyn, kepurės, kad saulė neperkaitintų, būtinai pasiimti pakankamai vandens, kad atsigaivinti.
Lygiai taip pat, kad įveikti bipolinį sutrikimą būtina pasiimti daugumą dalykų iš šio sąrašo. Kai ką ir išsiimti iš savo kelionės kuprinės, tai per daug sveria. Šiam sąrašui pritaria ir gydytojai, ir žmonės su bipoliniu sutrikimu, pasiekę ilgalaikę remisiją:
1. Psichiatras – jį būtina aplankyti, kai suprantame, kad kažkas yra negerai su mūsų psichika, kad sunkumai gyvenime tapo nepakeliami. Taip pat jei taip pataria artimieji. Nesvarbu, jei manome, kad valdome situaciją patys, ar su mumis viskas tvarkoj, ar manome kad su pasauliu viskas blogai, ne su mumis. Kartais bipolinis sutrikimas geriau matosi iš šalies.
2. Santykiai ir terapija. Geri santykiai su artimaisiais, draugais, kolegomis ir kitais mus supančiais žmonėmis suteikia pasitenkinimą ir džiaugsmą. Neretai bipolinis sutrikimas neigiamai paveikia mūsų santykius. Todėl ir psichiatrai, ir išgyvenę bipolinį sutrikimą žmonės pataria reguliariai lankytis pas psichoterapeutą. Terapijos proceso metu gyja sielos žaizdos, į santykį su savimi ir kitais žmonėmis pažvelgiama iš naujos perspektyvos. Tai tarsi vidinių skaudulių valymas, paleidimas, po kurio neišvengiamai ateina didesnis savęs ir kitų priėmimas. Psichoterapinis santykis keičia asmenybę, mastymą, perkuriant klaidingą pasaulio matymą į realesnį, objektyvesnį. Pasišvęskite šiam procesui ir patirsite transformaciją.
3. Vaistai – daugumai, kuriems diagnozuotas bipolinis sutrikimas, vaistai yra būtini. Kartais prireikia net ne vieno vaisto, kad subalansuoti smarkiai išsiderinusią psichiką. Deja, vaistai gali sukelti ir nemalonių šalutinių poveikių. Jei taip nutiktų, pasikalbėkite su savo gydytoju psichiatru. Vaistų pasirinkimas bipoliniam sutrikimui gydyti yra gan platus ir po kelių kantrių bandymų, dauguma randa sau tinkamus vaistus, kurie žymiai palengvina simptomus.
4. Miegas – nuo miego trūkumo kiekvienas žmogus jaučiasi blogai. O žmogus su jautria, išvargusia, įsitempusia psichika dar blogiau. Sveikas žmogus geriausiai pailsi nakties metu miegodamas nepertraukiamai bent 8 valandas. Turint bipolinį sutrikimą, kiekvieną naktį reikia miegoti mažiausiai 8-9 valandas, o gali prireikti ir 10 ar daugiau valandų miego per naktį, jei to natūraliai norisi. Leidžiant sau pakankamai ilsėtis, galima sukaupti jėgų kurti prasmingą gyvenimą.
5. Sąmoningumas. Tai apie ryšį su savo kūnu, protu ir siela. Pasirūpinti savo kūnu, žinant ko ir kada jam reikia yra menas, o dar subtilesni yra mūsų emociniai poreikiai. Laimingi žmonės visada pamini svarbų ryšį su savo kūnu ir protu, o gydytojai jiems pritaria. Protą galima įdarbinti, kad vietoje įsitraukimo į destruktyvias audras, jis tarnautų mums ir mus supantiems žmonėms, Laimingų žmonių su bipoliniu sutrikimu yra, jie yra gyvi pavyzdžiai, kad meilė sau ir kantrybė tikrai daro stebuklus.
6. Palaikymo ratas. Vienas lauke ne karys. Jei pasijutau blogai ir turiu kam paskambinti, man pasisekė. Ne visi artimieji galės padėti, jei ištiko bėda, susijusi su bipoliniu sutrikimu. Todėl svarbu iš anksto numatyti, kas galėtų iš artimųjų, draugų, pažįstamų rato galėtų padėti tokiu atveju ir susitarti, kad bus galima jiems paskambinti bėdai ištikus. Patirtis rodo, kad gyvenant su psichikos sutrikimu itin naudingos savipagalbos ir psichoterapinės grupės.
7. Maistas. Gal būt neatrodo, kad maistas galėtų daryti reikšmingą įtaką psichologinei savijautai. Tačiau sveika mityba gali palengvinti mastymą, padėti išlyginti emocijas, suteikti natūralios energijos. Pradžiai užteks pasitikrinti kiek cukraus, baltų miltų produktų ir kofeino vartojama, nes būtent jų perteklius daro stiprią neigiamą įtaką psichinei sveikatai. Verta į mitybą įtraukti kuo daugiau vaisių ir daržovių, baltų miltų patiekalus pakeisti pilnagrūdžiais (nuo duonos iki makaronų) ir teigiamas pokytis atsispindės kūne, prote ir sieloje.
8. Sportas. Vienas iš galingiausių būdų auginti pasitikėjimą savimi ir pakelti ūpą. Žmogus turi sportuoti tiek, kad žymiai pagreitėtų širdies ritmas ir kūnas išprakaituotų. Tokios treniruotės naudingos, jei lankomos bent kelis kartus per savaitę.
9. Poilsis. Būtina labai daug ilsėtis, ypač jei neseniai teko gulėti ligoninėje, jei dažnai ar ilgą laiką jaučiasi ryškūs nuotaikų svyravimai, įtampa, stresas. Daug ilsėtis būtina ir tada, kai labai varginančių simptomų nesijaučia, netgi ir tada, jei remisija jau pasiekta. Pikčiausias smegenų su bipoliniu sutrikimu priešas yra perdegimas. Mūsų pažeidžiamos smegenys turi mažesnius resursus nei sveikos smegenys, todėl jos visiškai nepajėgia susitvarkyti su persitempimu. Tai visiškai nualina mūsų psichiką, todėl patiriame bejėgiškumą, nes visiškai nebegalime mąstyti. Tuomet esame priversti sustoti. Todėl svarbu kiekvieną dieną pakankamai ilsėtis ir patirti ramybę.
10. Rutina. Kasdieną keltis, eiti miegoti, valgyti ir gerti vaistus tuo pat metu. Tai nuobodžiausias dalykas pasaulyje. Ir kartu toks naudingas žmogui. Ypatingai naudingas žmogui, gyvenančiam su bipoliniu sutrikimu. Tiksli rutina padeda išlyginti emocijų svyravimus ir jaustis užtikrintai.
11. Dvasingumas. Žmonės su bipoliniu sutrikimu dažnai yra gilūs, ieškantys prasmės gyvenime. Jei tai jums aktualu, svarbu rasti vietos dvasingumui savo gyvenime. Tai gali būti buvimas gamtoje, meditacija, lankymasis mišiose, šventų raštų skaitymas, domėjimasis menu, filosofija. Tai pakylėja virš kasdienybės ir suteikia naujų jėgų ir vilties.
12. Svaigalai. Visiems laikams išbraukiau visus svaigalus iš savo gyvenimo. Įskaitant bokalą alaus ar netgi natūralią ir pakylėjančią ceremoninę kakavą. Nes jautrioms smegenims nereikia jokios išorinės stimuliacijos, sukeliančios pokytį. Kaip ir su manija bei depresija, kiek šoku aukštyn, neabejotinai tiek krisiu žemyn. Pusiausvyra mūsų smegenims yra aukso vertės. Kam ją trikdyti? Taip rekomenduoja psichiatrai ir tie, kurie patyrė naudą atsisakę visų svaigalų.
13. Papildai. Čia nedidelis sąrašas papildų, kurie padeda esant bipoliniam sutrikimui. Juos man rekomendavo gydanti psichiatrė, išskyrus gerasias bakterijas, jas esu išbandžiusi ir man padeda.
1. Žuvų taukai – kas dieną, nuolat.
2. Vitaminas D. Reikia tyrimo ir tada atitinkamai gerti reikiamą kiekį jei yra stoka arba trūkumas. Rekomenduojama nuolatos gerti palaikomąją dozę.
3. Vit. B grupė, kai yra trūkumas (pasikonsultavus su gyd.)
4. Magnis + Kalis, (pasikonsultavus su gyd.)
5. Gerosios bakterijos (profilaktiškai, prieš stresinius įvykius, keliones)